Pestovanie levandule

 

Pri sadení levandule je potrebné nájsť vhodné stanovište. Ideálne je vysadiť levanduľu na suché otvorené miesto, ktoré je vystavené dostatočnému slnku. Priame slnko nám zaručí intenzívnu farbu a arómu.

Vhodné je tiež zabezpečiť dobrý odtok vody. Pôda, do ktorej levanduľu sadíme, musí byť skôr suchého charakteru, priepustná a vápnitá. Levanduľa má rada ľahkú a suchú pôdu. Obzvlášť dávajte pozor na príliš mokrý substrát. Levanduľa sa musí sadiť na jar napríklad do misky alebo kvetináča.

Sadenie levandule

 

Levanduľu môžeme sadiť zo semien alebo z priesad. Po dorastení na 10 cm je treba levanduľu presadiť do otvoreného záhonu. V máji sa sadenice levandule dávajú do zväzkov v rozmedzí 40 – 60 cm. Levanduľa sa rozmnožuje na jar, prostredníctvom stokových odrezkov.

Správne strihanie

 

Dôležitou súčasťou v priebehu rastu levandule je strihanie. Strihanie sa robí tiež na jar. Vetvičky sa zrezávajú za účelom dosiahnutia mohutnejšieho kvetu. V prvom roku je dôležité levanduľu strihať, pokiaľ by sa strihanie nerobilo, môže sa stať že až na pár lístkov na vrchole bude rastlinka holá.

Zalievame občas ale nie je treba skoro vôbec, levanduľa je suchomilná rastlina. Na konci augusta zostriháme jednotlivé kríčky na polovicu alebo až jednu tretinu. Do zimy stihne znova dorásť ale nezakvitne a neomrzne. Ďalší rok budú kríčky krásne husté a budú mať veľa kvetov. Na jak môžeme znova trošku pristrihnúť.

Ako zazimovať levanduľu ?

Levanduľu musíme kvalitne zazimovať, dobre prezimuje aj v našich podmienkach ale pri teplotách okolo -10 stupňov Celsia je potrebné levanduľu zakryť slamou. Odporúča sa zahrnúť korene čerstvou zeminou.